top of page

Działania Militarne Krainy Wielkich Jezior Mazurskich

Członkowie Naukowego Koła Historyków Wojskowości Wydziału Humanistycznego UWM w dniach 15 – 17 maja 2013 r. zorganizowali podróż historyczno-wojskową pod hasłem: Działania Militarne Krainy Wielkich Jezior Mzurskich. Pierwszego dnia odbyli wycieczkę rowerową do Giżycka. Tam zobaczyli i zwiedzili Twierdzę Boyen, zbudowaną w latach 1844 – 1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV, krzyż św. Brunona z Kwerfurtu oraz zwiedzili Giżycko.
Drugiego dnia uczestnicy objazdu udali się na rowerach do okolicznych miejscowości.  Jadąc z Wilkas odwiedzili Bogaczewo, Kamienny park pod Paprotkami, dwa cmentarze wojskowe z I wojny światowej w Paprotkach. Na pierwszym cmentarzu położonym w samych Paprotkach jest pochowanych 181  żołnierzy niemieckich. Na cmentarzu zachował się pomnik z napisem „Unsern gefallnen Brüdern” (Naszym poległym braciom). Drugi cmentarz położony jest pod Paprotkami. Dalej uczestnicy podążyli przez Bagna Nietlickie do Cierzpięt, gdzie odnaleźli w okolicznych lasach dwa bunkry. Następnie udali się do Marcinowej Woli by tam odwiedzić cmentarz wojskowy z I wojny światowej. Na terenie cmentarza znajdują się 3 zbiorowe mogiły , w których pochowanych jest 301 żołnierzy rosyjskich i 72 niemieckich. Z Marcinowej Woli udali się przez Przekop i Wierciejki do Rydzewa, by stamtąd wrócić przez Bogaczewo do Wilkas.
Trzeciego dnia uczestnicy objazdu udali się na 3-godzinny rejs po jeziorach Niegocin, Kisajno oraz Tałty. Po powrocie do Wilkas obejrzeli odrestaurowany statek  Loewentin. Statek ten został zbudowany w 1892 roku. Miał 25 m długości i mógł zabrać na pokład nawet 190 pasażerów. Jednostka uważana była za jeden z najładniejszych statków mazurskiej floty pasażerskiej. Początkowo miała napęd parowy, potem zamontowano na nim silnik. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej wojnie światowej służył jako jednostka floty jeziornej na Wielkich Jeziorach Mazurskich. W styczniu 1945 roku żołnierze niemieccy zatopili statek w Kanale Łuczańskim. Po wojnie statek został wydobyty i naprawiony i jako Łowiczank wrócił do służby. W latach 50. został przemianowany na Hankę Sawicką i kontynuował służbę do lat 70. ubiegłego wieku. Potem był wykorzystywany jako pływający bar w giżyckim porcie, a następnie cumował przy plaży w Perkunowie na Kisajnie. W 1983 roku statek został przetransportowany na brzeg, a działkę razem z wrakiem kupiła osoba prywatna.
Wspaniała pogoda, piękne widoki oraz zakwaterowanie w Wilkasach były doskonałym uzupełnieniem tej podróży.

P.B.

bottom of page