Naukowe Koł
Historyków Wojskowości
Podróż historyczno-wojskowa:
Śladami bitwy pod Tannenbergiem 1914 roku.
Członkowie Naukowego Koło Historyków Wojskowości Wydziału Humanistycznego UWM (studenci historii studiów magisterskich) przy współudziale Pracowni Dziejów Wojskowości w dniu 17października 2012 r. zorganizowali podróż historyczno-wojskową pod hasłem: Śladami bitwy pod Tannenbergiem 1914 roku.
Trasa podróży przebiegała przez najważniejsze miejsca walk jakie toczyły się w sierpniu 1914 roku: Olsztyn – Dorotowo – Mierki - Olsztynek – Mielno – Dąbrówno – Uzdowo – Nidzica – Przeździęk – Orłowo – Łyna.
zdj.1 Cmentarz w Mierkach – 28 sierpnia 1914 r. główne pozycje Rosjan znajdowały się w rejonie Mierek (Mörken) na wzgórzu oddalonym około jednego kilometra od stacji kolejowej w Olsztynku. Do walki na pozycje rosyjskie ruszyło 6 batalionów piechoty z dywizji gen. Goltza, atak się załamał. Dopiero wsparcie ogniowe dwóch baterii z rejonu Sudwy przyczyniło się do zajęcia pozycji rosyjskich w rejonie Mierek.
zdj.2 Olsztynek – dziedziniec zespołu szkół w Olsztynku. Na ścianie czołowej znajduje się tablica z nazwiskami uczniów szkoły, którzy zginęli w czasie I wojny światowej.
zdj.3 Olsztynek – kamienny lew przed ratuszem, jedyna „pamiątka” po monumentalnym mauzoleum Hindenburga. W odległości 300 m od mauzoleum wzniesiono Pomnik lwa ku pamięci poległych żołnierzy 147. Pułku Piechoty. Pomnik pierwotnie ustawiony był na 8-metrowym, piramidalnym cokole.
zdj.4, 5 ,6 – ruiny pozostałości fundamentów po mauzoleum marszałka Paula von Hindenburga. Pomnik-mauzoleum zbudowano dla uczczenia zwycięstwa Niemców nad armią rosyjską w sierpniu 1914 r. W dniu 7 sierpnia 1934 uroczyście pochowano tam zmarłego marszałka Paula von Hindenburga. Pomnik został wysadzony w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie. Resztki ruin stały jeszcze do 1949 r., wtedy rozpoczęto definitywną rozbiórkę.
Zdj. 7, 8, 9 – Cmentarz w Mielnie. Na linii marszu 2 Armii rosyjskiej, pozycje obronne zajął niemiecki XX Korpus gen. v. Sholotza. Dowódca korpusu zaplanował z powodzeniem ściągnięcie swych dywizji pod Mielno (Mühlen) z zamiarem zatrzymania i odrzuceniem 28 sierpnia 1914 roku rosyjskich oddziałów.
Zdjęcie 10, 11, 12 – Dąbrówno – w kościele metodystyczny przy ołtarzu znajdują się tablice z nazwiskami mieszkańców poległych w czasie I wojny światowej. Strop nawy kościoła pokrywa barokowa polichromia z ok. 1730, ze scenami: Chrzest w Jordanie, Ostatnia Wieczerza, Pascha oraz postacie proroków i alegorie cnót.
Zdjęcie 13, 14 – Dąbrówno – pozostałości pomnika poświęconego żołnierzom niemieckich, mieszkańców Dąbrówna, którzy zginęli w czasie.
Zdjęcie 15, 16, 17 – Uzdowo – 12 lipca 1931 r. w Uzdowie odsłonięto pomnik zwycięstwa pod Grunwaldem. Wieś leżała wtedy przy granicy z Prusami, 20 km od miejsca bitwy. Pomnik został zniszczony przez hitlerowców we wrześniu 1939 roku. Na początku XXI wieku odbudowany z inicjatywy mieszkańców.
Zdjęcie 18 – Uzdowo – tablica ufundowana przez mieszkańców w 2009 roku, poświęcona żołnierzom poległym 26 sierpnia 191 4 roku w walkach o Uzdowo.
Zdjęcie 19, 20 - Pomnik gen. Samsonowa znajduje się w lesie przy drodze z kolonii Rokitka do leśniczówki Karolinka. Wzniesiono go w latach 1918 - 1920, w miejscu gdzie 30 sierpnia 1914 roku gdzie zginął gen. Aleksander Samsonow – dowódca 2 Armii rosyjskiej.
Zdjęcia 21, 22 – Cmentarz w Orłowie usytuowany na zachodnim skraju wsi, na wysokim brzegu rzeki Łyny, przy szosie w kierunku Nidzicy. Spoczywa tu 326 żołnierzy armii niemieckiej i 1101 żołnierzy armii rosyjskiej, którzy polegli w jednej z większych batalii toczonej 23-28 sierpnia 1914 roku, określanej jako bitwa pod Frąknowem, Łyną i Orłowem.