Naukowe Koł
Historyków Wojskowości
Podróż wojskowo-historyczna: Obrona wybrzeża 1939r.
Członkowie Naukowego Koło Historyków Wojskowości Wydziału Humanistycznego UWM (studenci historii studiów magisterskich) w dniach 9-11 maja 2012 r. zorganizowali podróż historyczno-wojskową pod hasłem: Ochrona i obrona polskiego wybrzeża na przestrzeni dziejów. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem, gdyż wzięło w niej udział aż 40 studentów.
W pierwszym dniu studenci poznali specyfikę dozorowania i kontroli ruchu granicznego na obszarach morskich na bazie Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej, który stacjonuje na Westerplatte. Następnie zwiedzili elementy obrony: Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte z września 1939 roku, Twierdzę Wisłoujście – jako przykład dobrze zachowanego portowego zespołu obronnego z pierwszej połowy XVII wieku oraz symboliczne miejsce zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 r.
Drugi dzień podróży to zwiedzanie Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii we Władysławowie, zapoznanie z fortyfikacjami i schronami bojowymi wykonanymi przez żołnierzy i marynarzy - obrońców Helu w 1939 oraz Baterią Artylerii Nadbrzeżnej im. Heliodora Laskowskiego. Kolejnym ciekawym miejscem, które warto było zwiedzić, okazało się Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu, w którym zgromadzone są oryginalne eksponaty z czasów II wojny światowej.
W trzecim dniu podróży studenci zapoznali się z problemami obrony polskiego wybrzeża, na bazie 3 Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej RP w Gdyni im. Komandora Bolesława Romanowskiego
Wspaniała pogoda oraz zakwaterowanie na Helu stanowiły wisienkę na torcie tej udanej podróży.
Wiesław B. Łach