top of page

NAUKOWE KOŁO HISTORYKÓW WOJSKOWOŚCI

      Naukowe Koło Historyków Wojskowości funkcjonuje od 1999 roku. Obecnie związane jest w swej działalności z Zakładem Historii XX wieku i Pracownią Dziejów Wojskowości. Opiekunek koła od jego powstania jest dr hab. Wiesław Bolesław Łach, prof. UWM. Obecnie kołem kieruje Katarzyna Targońska, studentka II roku historii studiów magisterskich. Za jej kadencji doszło do realizacji wielu przedsięwzięć, które spopularyzowały działalność koła. Średnio koło liczy 25 studentów, przy czym są to członkowie, którzy aktywnie uczestniczą we wszystkich organizowanych przedsięwzięciach.
     Celem działalności koła jest przybliżenie zagadnień związanych z szeroko pojętą historią wojskowości. W swych działaniach koło przybliża współczesną wiedzę wojskową związaną z obronnością państwa jak i przybliża dramatycznych doświadczeniach z działań militarnych w czasie  I i II wojny światowej z szczególnym uwzględnienie obszaru Polski północnej.
     W swej wieloletniej działalności skupiło się na aktywnych formach popularyzacji i pogłębiania wiedzy takich jak:


o organizacja spotkań z historykami wojskowości;
o udział w konferencjach naukowych i popularno-naukowych;
udział i organizacja podróży historyczno-wojskowych;
o zapoznanie z funkcjonowaniem jednostek  Wojska Polskiego oddziałów Straży Granicznej.



 

    W swoich działania studenci uczestniczyli czynnie w Międzynarodowych Seminariach Kół Naukowych oraz Ogólnopolskim Forum Historyków Wojskowości. Szczególną formą działalności, popularną i chętnie realizowaną są podróże wojskowo historyczne i obozy naukowe. Średnio realizowane są dwie trzy podróże w roku, natomiast organizacja obozów naukowych została zainicjowana w 2012 roku i będzie również realizowana w roku 2013. Wspomniana organizacja obozu naukowego nt. Ochrona i obrona polskiego wybrzeża na przestrzeni dziejów Doświadczenia i wnioski z działań militarnych zrealizowana została w maju 2012 r. Uczestnikami obozu było 32 członków Koła. Program obejmował zapoznanie z miejscami związanymi z działaniami militarnymi w czasie II wojny światowej w Gdańsku, Gdyni i na Półwyspie Helskim. Ponadto zapoznanie z problemami Marynarki Wojennej RP związanymi z obroną wybrzeża morskiego na bazie 3. Flotylli Okrętów w Gdyni oraz ochroną granicy morskiej na bazie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
    Niezwykle popularne podróże stanowią ważną formę organizacyjną studiowania historii. Ze względu na swoje wartości poznawcze mają one duże znaczenie kształcące, dydaktyczno-wychowawcze i naukowo-badawcze. W trakcie podróży, członkowie Koła odtwarzają przebieg działań. Przydzielone pozostają odpowiednie punkty w czasie podróży, gdzie członkowie koła przedstawiają charakterystykę miejsca i przebieg działań wojennych. Podsumowanie dokonuje się w formie dyskusji. Przy czym wnioski z przykładu historycznego odnosi się do czasów współczesnych. Przykładem takiego przedsięwzięcia była zorganizowana w 2011 roku podróż historyczno-wojskową pod hasłem Doświadczenia i wnioski z działań militarnych w czasie wojen światowych oraz współczesne oblicze Wojska Polskiego i Straży Granicznej w ochronie państwa. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem, gdyż wzięło w niej udział aż 35 studentów. Program zakładał zwiedzanie miejsc związanych z działaniami militarnymi w okolicach Giżycka i Węgorzewa, zapoznanie się ze współczesnym obliczem Wojska Polskiego na bazie 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie oraz poznanie specyfiki ochrony polsko-rosyjskiej granicy z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej na odcinku Placówki Straży Granicznej w Węgorzewie.
     Ciekawą inicjatywą była możliwość zapoznania się w październiku 2012 roku członków Koła z prawdziwymi działaniami na współczesnym polu walki na poligonie w Orzyszu. Obserwowano m.in. pokaz strzelań bojowych artylerii rakietowej na poligonie w Orzyszu oraz działania żołnierzy w warunkach zbliżonych do prawdziwego pola walki.
     Obecne władze mają wiele pomysłów na dalszą funkcjonowanie Koła, m.in. zajęły się popularyzowaniem swoich działań jak i realizacja następnego obozu naukowego nt. Dzieje Militarne Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

bottom of page