Naukowe Koł
Historyków Wojskowości
Podróż wojskowa:
Działania Polskiej artylerii na współczesnym polu walki
15 listopada 2012 r. wyruszyliśmy w podróż pod hasłem Działania polskiej artylerii na współczesnym polu walki. Uczestnikami wyprawy byli członkowie Naukowego Koła Historyków Wojskowości – studenci Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych.
Dzięki uprzejmości dowódcy 11. Pułku Artylerii płk Leszka Nadrowskiego mieliśmy jedyną w swoim rodzaju możliwość zapoznać się z prawdziwymi działaniami na współczesnym polu walki. Program obejmował pokaz strzelań bojowych artylerii rakietowej z zakrytych stanowisk ogniowych realizowanych przez 11. Pułk Artylerii z Węgorzewa na poligonie w Orzyszu /Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych/w warunkach dziennych i nocnych oraz zapoznanie z współczesnym sprzętem bojowym.
4 grudnia 1949 r., po raz pierwszy na ziemi węgorzewskiej 950 żołnierzy złożyło przysięgę wojskową. Było to wydarzenie historyczne, gdyż od tego dnia artylerzyści na stałe zadomowili się w Węgorzewie. Zmieniały się nazwy jednostki, jej podporządkowanie i zadania, ale jedno jest pewne, że ukształtował się garnizon artyleryjski „z krwi i kości”, z przebogatym rodowodem i doświadczeniem bojowym.
31 grudnia 2010 r. 1 Mazurska Brygada Artylerii im. gen. J. Bema przeszła do historii. W jej miejscu, z dniem 1 stycznia 2011 r. rozpoczął funkcjonowanie 11 Mazurski Pułk Artylerii, który przejął tradycje swojej poprzedniczki. Pułk Artylerii jest samodzielnym oddziałem wojsk rakietowych i artylerii podległym bezpośrednio Dowódcy Wojsk Lądowych i realizuje podobne zadania jak brygada.
11 Mazurski Pułk Artylerii im. gen. Józefa Bema to w pełni sprofesjonalizowana, jedna z największych jednostek artyleryjskich w Wojsku Polskim. Od kilku już lat jednostka stale jest obecna na misjach stabilizacyjnych i pokojowych poza granicami kraju w których kadra pułku zdobywała i zdobywa doświadczenie bojowe i dowiodła swej fachowości, zaangażowania i poświęcenia w imię obrony interesów Ojczyzny. Pułk jest systematycznie wyposażany w najnowocześniejszy sprzęt artyleryjski, rozpoznania oraz dowodzenia. Siła ogniowa Pułku to już nie wysłużone kilkudziesięcioletnie wyrzutnie rakietowe ale Langusty, Dany i najnowsze dzieło polskiego przemysłu zbrojeniowego Kraby